Mark Zuckerberg Nasıl Delirmiyor ?
2015-01-18 22:08:01

Mark Zuckerberg Nasıl Delirmiyor ?

Uzun süredir yazacak bir konu bulamadım ve sonunda facebook ve onun sahibinin nasıl bir güce sahip olduğu ve bu güce nasıl dayandığını, aklını kaçırmadığını kendi gözlemlerimle yazma kararı aldım.. Pek tabi bu yazı sonucundan sayın Mark’ın nasıl aklını kaçırmadığını değil benim böyle bir güce sahip olsam nasıl davranacağımı anlatacağım çünkü Mark’la hiç konuşma fırsatım olmadı :))… 

Facebook kurulduğunda pek sıcak bakmıyordum, öyle ki kurulur kurulmaz bir hesap açıp 1 – 2 sene kadar facebook’un nasıl işlediğini dahi incelemedim. Bir gün MSN nin artık popülerliğini yitirmesiyle facebook benim yeni haberleşme aracım oldu.. Gel zaman git zaman facebook’un nasıl kullanılacağını kendi çapımda çok iyi öğrendim en azından böyle düşünüyorum.. Facebook kullanımını öğrenmeyi geçtim artık insanların facebook profillerini inceleyip onlar hakkında geniş kapsamlı bilgiler edinmeye başladım.. “Mark Zuckerberg nasıl delirmiyor ?” sorusu da buradan çıktı aslında. Ben sadece bir kullanıcı olarak facebook üzerinden insanlar hakkında bilgiler edine biliyor olmam yeterince korkunçken bu sistemin her yerine müdehale edebilen bir insanın nasıl bilgiler edinebileceğini bir hayal edin.

Evet facebook’ta sosyalleşiyoruz birileriyle tanışıyoruz ama bunu yaparken kendimiz hakkında çok fazla bilgiyi site üzerinde bırakıyoruz. Basit bir kullanıcı olarak ben bir kişi hakkında nerede yaşadığı nelerden hoşlandığı gibi bilgileri profilinde yazmasa dahi öğrene biliyorsam bu basit ama çok tehlikeli sistemin sahibinin bizle ilgili neler bileceğini bir hayal edin. En basitinden siteye yaptığımız her giriş sürekli fecebook veri tabanlarında depolanıyor. Bu sistemin sahibi istediği anda milyarlarca insanın nerede olduğunu öğrene bilme potansiyeline sahip.. Canım sıkıldı acaba sevgilim nerde deyip bakar.. :)) aa pat karşısında. İşin asıl traji komik kısmı kendimize özel yaptığımız paylaşımlar kimsenin görmediğini sandığımız bu paylaşımlar artık facebook un olduğundan sürekli denetlene biliyor ve biz ne kadar tek ben görüyorum diye düşünsekte onu göre bilen bizden başka biri daha var :)). 

Şimdi hal böyle olunca ben bu sistemin sahibi olsam kullanıcım olan milyarları sürekli izlerim kısacası insanlar hakkında bilgiler edinir onları incelerim.. Yani biyerden sonra kafayı yerim.. Bu müthiş bilgi birikimini takip etmeye çalışmak başlı başına beyin yorgunluğu yaratacağı gibi onları sürekli öğrenmek ve onları analiz etmekte oldukça delirtici bir sebep :)).. Bak bana bir soru daha sordurdu, bir kişiyi daha merak etmemi sağladı, onun hakkında beyin fırtınası yapmamı sağladı facebook “Mark Zuckerberg Nasıl Delirmiyor ?”. 

Günlük olarak kullanıp geçiyoruz ama aslında kendimiz ve çevremiz için çok tehlikeli bir ortamdayız.. Gün gelir facebook ta bir açık olur ve bu açıktan bilgilerimiz çalınırsa nasıl sorunlar yaşayacağımızı hayal edin.. Bu yazının asıl amacı facebook kullanırken dikkatli olmanız için uyarı yapmaktı.. Pek tabi bunu ben dahi yapamıyorum. Çünkü facebook hayatımızın o kadar ortasında o kadar bizden olmuş ki onsuz yapamıyoruz. İşin kötü tarafı da siteye kayıt olurken bize okuyun denilen ve bizim okumadığımız o sözleşmede tüm bu sorunların sorumluluğun bize yüklenmiş olması.. Yani yüklediğiniz her içeriğin artık facebook un malı olması.. Yani sevgili Mark siteye kayıt olup yaptığınız birkaç paylaşım sayesinde artık sizi tanıyor ve oluşabilecek bir olağan üstü olayda bunları kullanmayacağının sözünü vermiyor.. 

Facebook: https://www.facebook.com/DniZ.ByhaN
Twitter: @DnZ_ByhN
Mail: bayhan_325@hotmail.com

Yorum Sistemi Şuanda Devre Dışıdır...
Becerilerim
Css
★ ★ ★ ★ ☆
HTML
★ ★ ★ ★ ★
JS
★ ★ ☆ ☆ ☆
Ajax
★ ★ ☆ ☆ ☆
PHP
★ ★ ★ ☆ ☆
ASP.Net
★ ☆ ☆ ☆ ☆
Photoshop
★ ★ ★ ☆ ☆
C
★ ★ ☆ ☆ ☆
VB.Net
★ ★ ☆ ☆ ☆
Delfi
★ ★ ☆ ☆ ☆
Sponsor
Copyright 2014 www.DenizBayhan.com.tr | All rights reserved